September 15 2018

Nomination News & Resources

The latest information about UCP Nomination Events, Contest Information and Resources available here:

Nomination News

RESULTS from completed Nomination Contests

 

UPCOMING VOTING EVENTS

Airdrie-East

Angela Pitt

 

Drumheller-Stettler – Contestant Forums Sept 11, 18 & 20

More Info

Athabasca-Barrhead-Westlock

Glenn van Dijken

 

Grande Prairie-Wapiti - Vote Sept 14

More Info

Bonnyville-Cold Lake-St. Paul

Dave Hanson

 

Calgary-Glenmore - Contestant Forum Sept 18

More Info

Brooks-Medicine Hat

Michaela Glasgo

 

Calgary-Glenmore - Vote Sept 20 & 22

More Info

Calgary-Beddington

Randy Kerr

 

Lacombe-Ponoka - Vote Sept 20 & 21

More Info

Calgary-Buffalo

Tom Olsen

 

Edmonton-Decore - Vote Sept 20

More Info

Calgary-Edgemont

Prasad Panda

 

Calgary-Klein - Vote Sept 22

More Info

Calgary-Elbow

Doug Schweitzer

 

Drumheller-Stettler - Vote Sept 27, 28 & 29

More Info

Calgary-Fish Creek

Richard Gotfried

 

 

 

Calgary-Foothills

Jason Luan

 

OPENED NOMINATION EVENTS

Calgary-Hays

Ric McIver

 

Highwood Nomination Opens

More Info

Calgary-Lougheed

Jason Kenney

 

Calgary-Shaw Nomination Opens

More Info

Calgary-North West

Sonya Savage

 

Calgary-Bow Nomination Opens

More Info

Calgary-Peigan

Tanya Fir

 

Airdrie-Cochrane Nomination Opens

More Info

Calgary-West

Mike Ellis

 

Red Deer North Nomination Opens

More Info

Cardston-Siksika

Joseph Schow

 

Edmonton-West Henday Nomination Opens

More Info

Central Peace-Notley

Todd Loewen

 

 

 

Chestermere-Strathmore

Leela Aheer

 

NOMINATION RESOURCES

Cypress-Medicine Hat

Drew Barnes

 

Nomination Contest Summary

Drayton Valley-Devon

Mark Smith

 

Nomination Candidate FAQs

Edmonton-Castle Downs

Ed Ammar

 

Candidate Selection Rules and Procedures

Edmonton-Glenora

Marjorie Newman

 

Elections Alberta: Registration of a Nomination Contestant

Edmonton-Gold Bar

David Dorward

 

Elections Alberta: Nomination Contestant Guide

Edmonton-McClung

Laurie Mozeson

 

 

 

Edmonton-North West

Ali Eltayeb

 

UCP CONSTITUENCY ASSOCIATIONS

Edmonton-Rutherford

Hannah Presakarchuk

 

Find your Constituency

 

Fort McMurray-Wood Buffalo

Tany Yao

 

 

 

Fort Saskatchewan-Vegreville

Jackie Armstrong-Homeniuk

 

 

 

Grande Prairie

Tracy Allard

 

 

 

Grande Prairie-Wapiti

Travis Toews

 

 

 

Lac Ste. Anne-Parkland

Dale Johnson

 

 

 

Leduc-Beaumont

Brad Rutherford

 

 

 

Maskwacis-Wetaskiwin

Rick Wilson

 

 

 

Olds-Didsbury-Three Hills

Nathan Cooper

 

 

 

Peace River

Dan Williams

 

 

 

Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre

Jason Nixon

 

 

 

Strathcona-Sherwood Park

Nate Glubish

 

 

 

Taber-Warner

Grant Hunter